Асоціація митних брокерів України близько 30 років об’єднує та захищає інтереси юридичних осіб, які задіяні у зовнішньоекономічній діяльності, надають митно-брокерські послуги, послуги митного складу, а також підприємства й організації, вищі навчальні заклади, діяльність яких пов’язана з митним оформленням товарів на всій території України.

Це дає змогу:

  • об’єктивно оцінити діяльність митних органів на всій території України, в тому числі в міжнародних автомобільних пунктах пропуску;
  • виявити переваги та недоліки в роботі;
  • перешкоди та чинники, які виникають під час здійснення митного контролю та оформлення суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності (суб’єктів ЗЕД);
  • розробити рекомендації щодо створення сприятливих умов для суб`єктів ЗЕД, які передбачатимуть вдосконалення діяльності митних органів.

Досвід Асоціації митних брокерів України в реалізації проєктів громадського моніторингу митниць, у т.ч. під час воєнного стану:

2023 рік – “Моніторинг «Кордон дружній для друзів»: оцінки та очікування громадян квітень-вересень, 2023 р”
квітень – вересень 2023 року

Мета отримання зворотного зв’язку від громадян України щодо якості послуг, отриманих при перетині державного кордону між Україною та країнами Європейського Союзу і Республікою Молдова при в’їзді в Україну.

Висновки

  • Громадяни України під час своїх закордонних поїздок у середньому витрачали на перетин кордону від 3 години 38 хвилин (квітень 2023 року) до 5 годин 30 хвилин (травень 2023 року). Впродовж періоду моніторингу сформувалась тенденція щодо повільного зменшення час на перетин кордону.
  • Основною проблемою під час перетину кордону для більшості респондентів кожної хвилі опитування стала наявність черг. Інші недоліки роботи пунктів пропуску пов’язані із незабезпеченням гідних умов перебування пасажирів, а саме відсутності для них облаштованих пунктів харчування, комфортних місць для сидіння, навісів від дощу та сонцю, кондиціонерів у приміщеннях.
  • Пасажири здебільшого незадоволені санітарними умовами ПП протягом усіх 4-х хвиль опитування. Середня оцінка санітарних умов за п’ятибальною шкалою становить 2,87 бали.
  • Опитані високо оцінюють роботу працівників Держмитслужби та Держприкордонслужби при здійсненні перетину державного кордону, проте дещо вище оцінюють організацію перетину кордону з боку іноземних країн.
  • Пропозиції

    До основних побажань щодо покращення інфраструктури або умов перебування у пункті пропуску та на під`їзді до нього учасники опитування віднесли такі:

  • Додати смітники;
  • Створити можливість придбати гарячі напої;
  • Прискорити роботу (збільшити кількість співробітників);
  • Зменшити час перебування в чергах;
  • Створити пішохідну зону;
  • Відновити дорожнє покриття;
  • Забезпечити гідні санітарні умови (забезпечити працюючи туалети і чистоту у них);
  • Забезпечити коректне ставлення з боку представників митниці;
  • Передбачити освітлення у вечірній та нічний час;
  • Створити зони для відпочинку;
  • Забезпечити місця для сидіння під час очікування у черзі перед пішим переходом;
  • У потягах випускати в туалет пасажирів у вагонах, які пройшли перевірку;
  • Покращити інфраструктуру українських пунктів пропуску;
  • Забезпечити можливість завчасної підготовки документів та направлення online з метою пришвидшення процедури проходження кордону;
  • Забезпечити доступ громадян до питної води під час очікування.
  • Джерело: Моніторинг «Кордон дружній для друзів»: оцінки та очікування громадян квітень-вересень, 2023 р.

    2023 рік – “Моніторинг змін у митній сфері в умовах російської агресії проти України”
    квітень-жовтень 2023 року

    Метою дослідження став моніторинг змін процедури митного оформлення товарів у зв’язку з повномасштабною військовою агресією Росії проти України.

    Моніторинг був спрямований на збір і аналіз даних щодо таких складових:

  • Актуальні тенденції здійснення експортних операцій (основні проблеми та шляхи їх вирішення).
  • Наявні проблемні питання під час оформлення імпортних операцій та шляхи їх вирішення.
  • Оцінка діяльності Держмитслужби під час воєнного стану (комунікація співробітників митниці з представниками бізнесу, зміни після запровадження в Україні воєнного стану).
  • 2022 рік – “Моніторинг змін у митній сфері, пов`язаних із запровадженням в Україні воєнного стану”
    вересень – грудень 2022 р.

    Метою було визначення основних змін в процедурах митного оформлення товарів у зв’язку з повномасштабною військовою агресією росії проти України.

    Переважна більшість опитаних вважають черги на кордонах, обмеження експорту – імпорту, складність в отриманні спрошень та затримки оформлення вантажів основними проблемами та перешкодами, пов’язаними з процедурами митного оформлення товарів в умовах війни.

    Джерело: МОНІТОРИНГ ЗМІН У МИТНІЙ СФЕРІ, ПОВ’ЯЗАНИХ ІЗ ЗАПРОВАДЖЕННЯМ В УКРАЇНІ ВОЄННОГО СТАНУ у 2022 році

    2022 рік – “Моніторинг діяльності митнці у воєнний період стосовно оформлення гуманітарної допомоги”
    травень – липень 2022 року

    Метою опитування було визначення основних проблем і перешкод, які виникали при перетині гуманітарними вантажами кордону та їх доставці кінцевим споживачам.

    Переважна більшість опитаних вважають систему ввезення гуманітарної допомоги насправді спрощеною для всіх зацікавлених осіб.

    Джерело: Моніторинг діяльності митниці у воєнний період стосовно оформлення гуманітарної допомоги

    2022 рік – “Громадський моніторинг Житомирської та Чернівецької митниць”
    квітень – травень 2022 року

    Метою проєкту є проведення об’єктивної оцінки діяльності Житомирської та Чернівецької митниць із використанням інструментів громадського моніторингу.

    У ході оцінки визначені переваги і недоліки у роботі 2 митниць та перешкоди, які виникають під час здійснення митного контролю та оформлення суб’єктів ЗЕД. Для збору об’єктивної інформації планується проведення глибинних інтерв’ю з основними стейкхолдерами: зокрема суб’єктами ЗЕД, митними брокерами, співробітниками регіональних митниць, представниками Держпродспоживслужби та правоохоронних органів, а також online-опитування перевізників. Результати аналізу опитувань будуть представлені та обговорені під час проведення круглих столів в он-лайн форматі, які АМБУ планує провести у квітні-травні 2022 року.

    За підсумками громадського моніторингу розроблені практичні рекомендації щодо створення сприятливих умов для діяльності суб`єктів ЗЕД, включаючи заходи із вдосконалення діяльності митних органів, пропозиції з покращення відповідної інфраструктури, а також план адвокаційнійної діяльності АМБУ.

    Джерело: ГРОМАДСЬКИЙ МОНІТОРИНГ ЖИТОМИРСЬКОЇ ТА ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ МИТНИЦЬ

    2021 рік – “Громадський моніторинг Одеської, Галицької та Київської митниць”
    січень – березень 2021 року

    Метою проєкту було проведення об’єктивної оцінки діяльності Одеської, Галицької та Київської митниць із використанням інструментів громадського моніторингу.

    Досить активно та чітко висловлювались респонденти щодо напрямків, за якими необхідно протидіяти корупційним схемам на митниці та унеможливити їх. Вони в цілому відповідають основним принципам, викладеним в оновленій Декларації Ради з митного співробітництва щодо належного управління та боротьби із корупцією на митниці – Декларації Аруша

    Джерело: Громадський моніторинг Одеської, Галицької та Київської митниць