Як не втратити право на пільги при переїзді до України на постійне місце проживання

Про особливості та основні проблеми, які виникають при митному оформленні особистих речей, що ввозяться громадянами в Україну при переселенні на постійне місце проживання розповідають фахівці Чернігівської митниці.

Начальник відділу митного оформлення №3 Сергій Близнюк підкреслює, що інколи громадяни не можуть скористатись правом на пільгу, тому що приїжджають в Україну, не маючи необхідних документів.

Для того, щоб при переїзді на постійне місце проживання громадянин міг уникнути зайвих проблем, він має отримати дозвіл на імміграцію та імміграційну візу (що є чинною протягом року з дня її оформлення), звернувшись до дипломатичного представництва чи консульської установи України в країні попереднього проживання.

Після прибуття в Україну він повинен звернутися протягом п'яти робочих днів до органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань імміграції за місцем проживання із заявою про видачу йому посвідки на постійне проживання. До заяви мають додаватися копія паспортного документа заявника із проставленою в ньому імміграційною візою та копія рішення про надання дозволу на імміграцію.

Орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань імміграції протягом тижня з дня прийняття заяви видає іммігранту посвідку на постійне проживання.

Для здійснення митного контролю та митного оформлення речей , що ввозяться (пересилаються) у разі переселення громадян на постійне місце проживання в Україну на пільгових умовах (без сплати митних платежів) громадянин повинен надати до митниці наступні документи:

- посвідку на постійне місце проживання в Україні;

- паспортний документ з відмітками про перебування громадянина на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше одного року;

- листок вибуття.

Як зазначає Сергій Близнюк, інколи громадяни роблять навпаки: спочатку переїжджають в Україну маючи з документів лише відмітку у паспорті про виписку з постійного місця проживання або закордонний паспорт, а вже потім  починають оформлювати решту необхідних документів. Митниця не може оформити речі на пільгових умовах доки громадянин не надасть посвідку на постійне проживання , а отримання її вже після переїзду займає досить тривалий час. Таким чином, людина бігає по інстанціях, речі зберігаються на залізниці, де за кожен день використання контейнера потрібно сплачувати кошти.

Про проблемні питання, що виникають у громадян при переїзді на постійне місце проживання безпосередньо на кордоні розповідає начальник митного посту „Сеньківка” Анатолій Галанін:

- Найчастіше громадяни завдають собі проблем під час увезення транспортних засобів та речей. Громадянин має право на їх пільгове ввезення  при переїзді на постійне місце проживання до України в наступних випадках:

1) транспортний засіб, що ввозиться, повинен перебувати на обліку у відповідних органах країни попереднього проживання громадянина та бути  зареєстрованим на його ім ’ я не менше одного року;

2) право на пільгове ввезення зберігається протягом одного року з дати отримання посвідки на постійне проживання.

Анатолій Галанін зазначає, що випадки порушення законодавчо встановлених термінів доволі часті у практиці роботи митного посту. Наприклад, автомобіль перебував на обліку у країні попереднього проживання 6, 8 чи 11 місяців або був зареєстрований на іншу особу чи перевищено річний термін з дати отримання повідки – у всіх цих випадках громадянин може увезти його на територію України тільки після сплати відповідних платежів.

Звичайно ці ситуації неприємні, як для громадянина, так і для співробітника митниці, який має постфактум роз’яснювати митні правила та відмовляти у пільговому пропуску автомобіля та речей громадян. Саме для того, щоб уникнути таких ситуацій радимо громадянам завчасно звертатись до митниці та отримувати консультації спеціалістів з конкретних питань. До речі, консультації на митниці безкоштовні.

Джерело: Державна митна служба України