Митники України та Молдови: крок назустріч

13 листопада у Києві відбулась робоча зустріч Голови Державної митної служби України Валерія Хорошковського і Генерального директора Митної служби Молдови Віорела Мельника. Під час зазначеної зустрічі обговорювалась низка актуальних питань двостороннього співробітництва у митній сфері, серед яких – обмін інформацією між митними службами України та Республіки Молдова, спільного контролю в пунктах пропуску на українсько-молдовському кордоні, розвитку інфраструктури та облаштування пунктів пропуску тощо.

Зокрема, керівники митних адміністрацій обох країн обговорили стан обміну попередньою інформацією про переміщення товарів та транспортних засобів, які перемішуються через українсько-молдовську ділянку кордону, який запроваджено у двосторонньому форматі з 25 січня 2008 року. Учасники робочої зустрічі зазначили, що митними адміністраціями на сьогоднішній день здійснюється робота, пов’язана у удосконаленням обміну попередньою інформацією.

З питань щодо застосування спільного контролю у пунктах пропуску на українсько-молдовському кордоні, керівники митних адміністрації обмінялись думками стосовно практичної реалізації положень Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Молдова про організацію спільного контролю в пунктах пропуску через українсько-молдовський державний кордон від 11.03.97 та перспективи врегулювання окремих питань, які пов’язані з її виконанням, та актуалізації зазначеного міжнародного договору.

Крім цього, сторони погодились продовжувати співпрацю в рамках робочої групи з питань функціонування спільно керованих пунктів пропуску, створеної за участю представників митних та прикордонних служб України та Республіки Молдова, а також експертів Місії Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону (Місія ЄК).

Керівники митних адміністрацій погодились здійснювати обмін інформацією щодо перспектив облаштування пунктів пропуску на українсько-молдовському кордоні та розвитку їх інфраструктури з метою проведення узгоджених робіт із зазначеного питання.

Головою Держмитслужби України та Генеральним директором митних служб України та Республіки Молдова під час зустрічі був підписаний спільний лист на адресу Місії ЄК щодо необхідності залучення технічної допомоги ЄС, спрямованої на будівництво модельного пункту пропуску на українсько-молдовському кордоні «Бронниця-Унгурь». На сьогоднішній день на ділянці українсько-молдовського кордону переважна більшість пунктів пропуску функціонує за тимчасовою схемою. Виконання належних будівельних робіт у зазначеному пункті пропуску дозволить підвищити категорію пункту пропуску, як це передбачено існуючими українсько-молдовськими міжнародними домовленостями, і як наслідок – перенаправити частину вантажопотоку з міст Могилів-Подільський (Україна) та Отач (Молдова). Крім цього, в перспективі це дозволило б запровадити спільний контроль у пункті пропуску «Бронниця-Унгурь».

Керівники митних адміністрацій обговорили питання щодо подальшої реалізації спільних проектів «Порівняльна характеристика облаштування, технічного оснащення та функціонування пунктів пропуску для автомобільного сполучення» та «Вимір часу, необхідного для перетину українсько-молдовського державного кордону», ініційованих Держмитслужбою у жовтні цього року. Проект виміру часу становить особливий інтерес для української сторони в умовах, коли на молдовській стороні контрольні функції виконуються представниками прикордонних і митних органів, яким передані функції підрозділів, які раніше здійснювали ветеринарний, фітосанітарний, санітарно-епідеміологічний та інші види контролю. В цілому, виконання зазначених проектів дозволить здійснити аналіз існуючої ситуації в пунктах пропуску та узгодження діяльності митних адміністрацій з відповідних питань.

Крім цього, учасники зустрічі обмінялись думками щодо шляхів та механізму врегулювання питань прикордонного співробітництва між Україною та Республікою Молдова. У зв’язку з цим, українська сторона запропонувала створити спільну українсько-молдовську комісію з питань прикордонного співробітництва.

За результатами зустрічі Головою Держмитслужби України та Генеральним директором Митної служби Республіки Молдова намічені плани подальших дій митних адміністрацій сторін на подальший період.

Джерело: Державна митна служба України