Митні брокери спілкувалися із заступником Міністра доходів і зборів України Віталієм Науменко

Така безпосередня зустріч митних брокерів та керівництва Міністерства (керівництва митної служби, за час її існування) відбулась чи не вперше. Отже, і питань у митних брокерів назбиралося чимало.

Перша частина зустрічі була присвячена презентації першочергових заходів з реалізації митної справи, а також загальним питанням та проблемам.

Віталій Науменко підкреслив, що Україна має сучасний та прогресивний Митний кодекс. Саме тому на сьогодні основну увагу слід приділити не стільки спрощенню митних процедур, скільки забезпеченню безумовного виконання норм Митного кодексу України та єдиного трактування норм митного законодавства.

 

За словами заступника Міністра доходів і зборів України робота митної служби має бути сервісною. Задля досягнення цієї мети митна служба та бізнес мають бути партнерами.

«Не давайте митникам підстав для здійснення корупційних діянь», - закликав присутніх Віталій Науменко, а також повідомив, що одним із важливих напрямків роботи буде забезпечення якісного зворотного зв’язку із суб’єктами ЗЕД, особливо під час впровадження нових технологій митного контролю з метою оперативного виявлення та коригування дій та досягнення найкращого результату для усіх учасників процесу.

 

Друга частина зустрічі була присвячена відповідям на більш деталізовані та предметні питання. Коментарі та відповіді надавали керівники структурних підрозділів Департаменту митної справи Міндоходів.

Серед запитань, звернень та пропозицій, які лунали на адресу представників відомства, можна відмітити основні.

Щодо бачення та перспектив регулювання діяльності митних брокерів в Україні та синхронізації цих законодавчих норм із нормами щодо регулювання діяльності уповноважених економічних операторів.

У відповідь на це питання Віталій Науменко повідомив, що він буде підтримувати всі ініціативи, які відповідають європейській практиці та нормам європейського законодавства. З цією метою відомство очікує конструктивних пропозицій і безпосередньо від самих брокерів.

Разом із тим представники Департаменту повідомили, що на сьогодні опрацьовується два напрямки регулювання діяльності митних брокерів. Одним із них було розроблення нових ліцензійних умов відповідно до норм чинного Митного кодексу України. Проте, у зв’язку з тим, що діяльність митного брокера не відповідає критеріям ліцензування, а також спираючись на європейський досвід регулювання цього виду діяльності, Міністерством економічного розвитку і торгівлі був розроблений законопроект, яким, зокрема, передбачається скасування ліцензування діяльності митних брокерів.

Відповідно до зазначеної законодавчої ініціативи Департаментом митної справи Міндоходів проводиться робота щодо розроблення нових правил регулювання діяльності митних брокерів, відповідно до якої передбачається перехід на ведення електронного реєстру митних брокерів. Тобто надання дозволу на провадження митної брокерської діяльності шляхом безкоштовного включення до такого електронного реєстру.

Проект відповідного регуляторного акту буде оприлюднений для громадського обговорення після його внутрішнього погодження з усіма структурними підрозділами. 

 

На запитання щодо застосування попереднього декларування товарів та методології застосування декларації типу «ЕА» Віталій Науменко повідомив, що за результатами проведеного аналізу практики застосування декларації такого типу був виявлений ряд правопорушень.

Представники Міністерства зауважили, що застосування декларації типу «ЕА» повинно спиратися на систему аналізу ризиків. Також ведеться робота щодо передбачення можливості подання додаткових документів до моменту прибуття товарів у місце призначення. Окрім того, доцільним було б передбачити можливість застосування такого виду декларації для деяких видів підакцизних товарів.

Разом із тим заступник начальника Управління організації митного контролю та оформлення Павло Пашко зауважив, що механізм застосування декларацій типу «ЕА» повинен бути тісно пов'язаний із системою пост-аудиту. Також доцільно передбачити можливість застосування декларації типу «ЕА» уповноваженими економічними операторами. У зв’язку із цим досвід застосування такого типу декларацій має бути врахований у подальшій роботі з метою усунення виявлених недоліків.

У відповідь митні брокери запропонували передбачити механізм, за якого перевірка коду товару та його вартості відбувалась на момент оформлення попередньої декларації. При цьому інші види контролю (зважування та огляд) після фактичного прибуття товарів у місце призначення відбувалися б значно швидше.

 

На запитання щодо законопроекту 2061а та перспектив впровадження пост-аудиту куратор митної справи повідомив, що в цілому підтримує таку ідею, але зазначив, що на сьогодні говорити про впровадження пост-аудиту зарано, оскільки у митній системі відсутні необхідні інструменти та структура для забезпечення такого виду діяльності.

 

Ряд запитань стосувався проблеми визначення та контролю митної вартості товарів. Зокрема представники митних брокерів запропонували представникам відомства надати роз’яснення щодо вичерпного переліку документів, який може бути затребуваний для підтвердження заявленої митної вартості товарів, а також поняття «розбіжності». Митні брокери звернули увагу представників відомства на необхідності забезпечення правильного та однозначного тлумачення розпоряджень центрального органу на регіональному рівні та повідомили, що останнім часом спостерігається загострення цієї проблеми.

Представники Департаменту повідомили, що сьогодні відновлено роботу по розробці узагальнюючого роз’яснення, яка свого часу була розпочата Державною митною службою України. У цьому роз’ясненні передбачається надання відповіді на важливі питання: що саме може трактуватися як розбіжність або відсутність тих чи інших складових інформації та інші.

Окрім того, буде відновлена практика проведення особистих зустрічей представників Департаменту, а в подальшому відповідного підрозділу митної служби, із суб’єктами ЗЕД для розгляду проблемних питань та надання консультацій.

 

У відповідь на пропозиції щодо регулярного проведення подібних зустрічей Віталій Науменко запевнив брокерів, що такі зустрічі будуть проводитись регулярно та відкрито. У перспективі планується створити робочі групи за участю представників бізнесу як на центральному, так і на регіональному рівні з метою всебічного опрацювання проблемних питань та обговорення пропозицій щодо покращення умов ведення бізнесу та забезпечення виконання норм митного законодавства.

Представники бізнесу в свою чергу висловили готовність взяти участь у такій роботі.

Віталій Науменко підкреслив, що налаштований на відкритий діалог та відновлення практики підписання меморандумів про співробітництво із профільним Асоціаціями та об’єднаннями. Така форма співпраці вже використовувалася Держмитслужбою протягом попередніх років та ефективно себе зарекомендувала. Робота відомства має бути прозорою та зрозумілою для бізнесу.

 

Серед інших запитань, які були висловлені та обговорені:

- прохання роз’яснити з якого моменту починається відлік часу при поданні електронної митної декларації.

- пропозиція щодо усунення підстав корупційних діянь шляхом зменшення переліку дозвільних документів, які необхідно надати для митного оформлення товарів.

- питання щодо взаємодії митних органів із підрозділами Служби безпеки України та повноваження таких підрозділів під час проведення процедур митного контролю.

- щодо плати за користування митним терміналами.

- питання, пов’язані із використанням сертифікату про походження товарів СТ-1.

 

Окрім того, під час зустрічі митні брокери поставили ряд питань щодо виконання норм актів Кабінету Міністрів України, методів організації взаємодії та обміну інформацією між брокерами, суб’єктами ЗЕД та представниками відомства.

У відповідь Павло Пашко повідомив, що у вирішенні питань, які виходять за межі повноважень Міндоходів та Держмитслужби, Громадські ради як представники інтересів об’єднаної громадськості є ефективнім та дієвим механізмом та закликав використовувати наявні можливості громадського контролю за діяльність органів виконавчої влади та процесом законотворення.

Голова Правління Асоціації митних брокерів України Володимир Ліннік повідомив, що Асоціація готова виступити посередником у процесі спілкування брокерів та митної служби, а також закликав усіх використовувати можливості профільних об’єднань та громадських рад, зокрема Комісії з питань митної справи Громадської ради при Міндоходів, а в подальшому – Громадської ради при Держмитслужбі.

 

Один із головних пріоритетів у роботі митного відомства, який був озвучений під час зустрічі, є відкритість та націленість на спілкування.

Асоціація митних брокерів зі свого боку звертається до митних брокерів із пропозицією щодо участі у спілкуванні громадськості та органів влади та буде рада виступити посередником у налагодженні такого діалогу.