Південній (Одеській) митниці 216 років

Практично з дня заснування самого міста Одеси, бере свій початок історія Одеської митниці.

27 травня 1794 року імператриця Катерина ІІ видає рескрипт про устрій Хаджибейської військової гавані з пристанню для купецьких судів: “Желая распространить торговлю на Черном море и уважая выгодное положение Хаджибея и сопряженные с ним многие пользы признали мы нужным устроить там военную гавань купно с пристанью купеческих судов… Повелеваем открыть свободный вход в Хаджибейскую гавань купеческим судам как наших подданных, так и чужестранных держав… дозволяя привозить и погружать для вывоза товары. Устроение в сем месте таможни и карантина почитаем мы необходимо нужным…” та дає розпорядження графу П.Зубову по розробці пропозицій відносно штатного розпису створюваній митниці.

Не встигло розпочатись будівництво гаваней, як вже прибули в Хаджибей 7 турецьких кораблів з грецькими товарами в надії виміняти їх на хліб.

Днем офіційного відкриття митниці стало 26 квітня 1795 року. Для цього спеціально відряджений радник Катеринославської Казенної палати митних справ О.І.Милошевич, який привіз з собою необхідні форми, узаконення, тарифи, рундштук і герб, а також оголосив про призначення начальником митниці прем’єр-майора М.М.Кир’якова.

В зв`язку з утвердженням нового імені міста 14 червня 1795 року губернатор Хорват наказав переіменувати Хаджибеївську митницю в Одеську.

У архівних документах зазначається, що на момент створення митниці в її штаті працювали 11 чоловік та в штаті карантину 13 працівників.

Разом з портом та містом одночасно будувались й митні спорудження – пакгаузи, для експортних і імпортних вантажів, митні застави, ревізійні (доглядові) приміщення та інші спорудження.

Про те, наскільки актуальним було рішення про відкриття Одеської митниці свідчать мемуари герцога де Ришельє. Він відзначає, що за короткий час Одеса досягла незвичайних успіхів. Зокрема, якщо в 1796 році комерційні обороти всіх портів Чорного і Азовського морів заледве сягали 1,5 млн. рублів, то вже у 1813 р. їх оборот склав 45 млн. руб. Митні доходи з нічого виросли до 2 млн. рублів з лишком.

Митниця займала важливе місце в житті Одеси. Вона стала першою цивільною установою в історії міста, яка з перших днів надійно захищає і відстоює його інтереси. Фактично на митні збори від експорту хліба через Одесу був збудований у нашому місті Рішельєвський ліцей (нині - Одеський національний університет ім. Мечникова) і багато інших громадських та культурних споруд.

На сьогодні Південна митниця охоплює територію всієї Одеської області. В ній працює понад 1700 працівників. В зоні діяльності митниці знаходяться 35 міжнародних пунктів пропуску через державний кордон: 9 - для морського сполучення, 4 - для залізничного сполучення, 2 - для повітряного сполучення, 20 - для автомобільного сполучення, а також 3 пункти контролю.

Щоденно митниця перераховує до Державного бюджету зборів на суму близько 38 млн. гривень.

Джерело: Державна митна служба України