Сьогодні, 2 липня, в Україні святкується День працівника податкової служби України

Враховуючи значну роль державної податкової служби України в забезпеченні реалізації податкової політики держави, Президент України 24.10.2005 підписав Указ «Про День працівника державної податкової служби України», відповідно до якого професійне свято податківців в Україні відзначається щорічно 2 липня.

У радянський час податкова адміністрація як окрема служба не існувала. Роль податків у формуванні бюджету була досить незначною. При цьому, адміністрування податків було зосереджено не в Києві, як столиці України, а в Москві. Останній фактор вплинув на відсутність в Україні податкових традицій і кваліфікованих податкових кадрів.

Податкова служба фактично була створена відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 12 квітня 1990 р. «Про створення державної податкової служби в Українській РСР», відповідно до якої створення державної податкової служби слід було завершити до 1 липня в 1990 р. Податкова служба України була створена, як підрозділ Міністерства фінансів.

Указом від 22 серпня 1996 року №760/96 на базі Головної державної податкової інспекції України, державних податкових інспекцій в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, які ліквідувалися, утворена Державна податкова адміністрація України й відповідні державні податкові адміністрації, які діють і в цей час. У складі органів державної податкової служби є спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями - податкова міліція. Створення ДПА України в 1996 р. було продовженням побудови діючої системи контролю за дотриманням податкового законодавства.

Стратегічною метою податкової політики є створення в Україні стабільної податкової системи, яка б забезпечила достатній обсяг надходжень платежів у бюджети всіх рівнів, ефективне функціонування економіки держави, справедливий підхід до оподатковування всіх категорій платників податків, а також створення умов для наступної інтеграції України у світову співдружність.