Роз'яснення ДПА Про механізм відліку строків розрахунків за операціями у сфері ЗЕД за експортно-імпортними операціями

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА
АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ

від 14.12.2009 р. N 27734/7/2250-17

Державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі

Про механізм відліку строків розрахунків

У зв'язку з набранням чинності з 24 листопада 2009 року Закону України від 23.06.2009 N 1533-VI "Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи" (далі - Закон N 1533) Державна податкова адміністрація України зобов'язує при проведенні підрозділами по контролю за операціями у сфері ЗЕД перевірок експортно-імпортних операцій, які здійснюють суб'єкти господарювання у зовнішньоекономічній сфері, керуватись наступним.

Законом N 1533 внесено зміни до Закону України від 23.09.94 р. N 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (далі - Закон N 185), згідно з якими строк зарахування виручки в іноземній валюті на рахунки резидента в банках за експортними операціями та відстрочення поставки товару за імпортними операціями зменшено зі 180 до 90 календарних днів (крім операцій суб'єкта космічної діяльності, для яких цей строк складає 500 календарних днів).

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність. Це означає, що до події, факту застосовується той закон (нормативно-правовий акт), під час якого вони настали або мали місце.

З урахуванням викладеного, 90-денний строк розрахунків поширюється на експортні операції по яких оформлення вантажної митної декларації продукції, що експортується та підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг проведені з 24 листопада 2009 року (включно).

Відповідно при здійсненні імпортних операцій 90-денний строк розрахунків поширюється на здійсненні авансові платежі (при застосуванні розрахунків щодо імпортних операцій резидентів у формі документарного акредитиву здійсненні уповноваженим банком платежі на користь нерезидента) з 24 листопада 2009 року (включно).

Якщо оформлення вантажної митної декларації, підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг за експортними операціями або платежі за імпортними операціями відбувалися до набрання Законом N 1533 чинності, то на розрахунки за вказаними експортними, імпортними операціями резидентів поширюються норми Закону N 185, які діяли до 24.11.2009.

Водночас зазначаємо, що у випадку, коли на виконання імпортного контракту перший авансовий платіж, здійснено у той період, коли законодавчо встановлений строк розрахунків був 180 днів, а наступні авансові платежі та поставка товару (єдиного виробу) будуть здійснені у період дії Закону N 1533, то моментом завершення даної операції (поставки товару) буде строк, який не перевищує 180-денного строку розрахунків від здійсненого першого авансового платежу у період дії Закону N 185.

Заступник Голови

Н. І. Рубан